« Tagasi

Malevasuvi Surjus

Sel aastal tuli malev teisiti, kuid ta tuli siiski. Veel mai keskel ei olnud me kindlad, kas õpilasmalevaid üldse saab läbi viia. Mai teisel poolel tuli korraldus, et malevad saavad toimuda. Kinni tuli pidada 2+2 reeglist, käsi tuli pesta ja desinfitseerida enne ja pärast tööpäeva. Toimuda ei saanud meie traditsioonilist malevaööd.

Et malev oleks lastele turvaline, otsustasime, et käesoleval aastal saavad osaleda 15 noort, nii on võimalik malevale pandud nõudeid täita. Piirangud panid leidma võimalusi, kuidas noored saaksid turvaliselt tööd teha ja ka ühist töövälist aega veeta. Malevaöö asemel korraldasime malevaõhtu, mis sisaldas ka tuttavaid elemente malevaööst. Alustasime maastikumänguga, mille ülesanneteks olid Karl-Erik Taukari laulule „Seitsme tuule poole" kirjutada üks malevateemaline salm ja käepärastest materjalidest valmistada rõõmsa malevlase skulptuur. Pärast maastikumängu oli kõigil võimalus õppida Kõveri Puhkekeskuse vibulaskmis instruktorite käe all maastikuvibuga laskmist. See meeldis malevlastele väga. Sõime Rutmari poolt marineeritud ja grillitud liha ja koolikokkade poolt valmistatud salateid ja kringlit. Eriti tore oli seda kõike teha malevlaste poolt rajatud puhkenurgas - lõkkeplatsil. Pärast sööke tuli jälle ajusid ragistada ja rajatud skulptuure tutvustada. Julgen väita, et kokku pandud malevalaul tuli vingem kui Taukari originaal. Oma panuse selleks andsid Martti Tarsalainen ja Henri Viik, kes olid kaasa võtnud kitarrid ja mandoliini.

Töötukassa karjäärinõustaja viis esimesel töönädalal läbi töötoa-vestlusringi selle kohta, kuidas oleks mõistlik soovitud töökohale kandideerida. Kui oluline on, et su CV paistaks teiste seast kuidagi välja? Kuidas teha nii, et su CV näeks hea välja? Kuidas peaksid töövestlusel välja nägema, et sul oleks võimalik töökoht endale saada?

Malevas osalesid 13-16 aastased noored. Valdavale enamusele ei olnud see esimene maleva-aasta ja noored teadsid, mida oodata. Töötasime 15. kuni 30. juunini endise Surju valla territooriumil: korrastasime Lähkma - Saunametsa külaseltsi ja hooldekodu ümbrust ning parki ja tegime erinevaid töid kooli juures. Puhastasime matte, rohisime võrkpalliväljakut ja ehitasime lõkkeplatsi. Koristasime ära ka kooli viivate teede ääred, Surju järve poolsaare ja mänguväljaku. Selle töö võtame tavaliselt kooliga ette aprillis, kuid sel korral seda teha ei saanud. Kõige levinum prügi oli suitsukonid ja erinevad krõpsude-maiustuste plastikpakendid. Mõlemad jäätmed lagunevad looduses väga aeglaselt ning eritavad mürkgaase. Kui midagi pakenditest tarbid või suitsetad, siis hoolitse oma jäätmete kokku kogumise eest, mitte ära viska neid lihtsalt maha.

Sirvides vanu malevateemalisi artikleid, jäi kolme aasta tagant silma järgnev lause: „Esmakordsetest osalejatest tahaksime eriti kiita Henri Viiki, kellest peaks nii mõnigi täiskasvanu tööviljakuse ja –eetika suhtes eeskuju võtma." Henri on jätkuvalt tubli ja eeskujuks teistele. Sama tõsiselt on töösse suhtunud ka teised Surju kooli lõpetajad Greete Viik ja Marten Kask. Teile kolmele jääb käesolev malevasuvi Surjus viimaseks, kuid usume, et võimalus kodu lähedal tööd teha ja raha teenida ning malevakaaslastega suhelda on olnud headeks põhjusteks, miks mitmel aastal malevas osaleda. Kõike head teile edasistes tegemistes.

Täname Saarde Vallavalitsust, kes Surju noortele kodukohas tööd pakub. Järgmise malevasuveni!

 

Juhendajad Liis Virkus ja Rutmar Leppik

 

 

Pildil Surju malevarühm tegemas kokkuvõtteid oma tööst (pildil koos maleva lipuga)